zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Imeretia romb

Gruzja, położenie regionu Imeretia

W ciągu wieków Imeretia odgrywała ważną rolę w gruzińskiej historii. Kutaisi , czyli główne miasto regionu a zarazem drugie go wielkości w kraju, okresowo bywało stolicą całej gruzińskiej monarchii. Przez wieki w Kutaisi rezydowali władcy państw obejmujących zachodnie regiony Gruzji. Królewskie czasy zapisały się bogato w miejscowej architekturze. W centralnej części Imeretii nie brakuje ruin monarszych pałaców.

Poza rolą polityczną Imeretia pełniła także funkcję prężnego ośrodka kultury i życia monastycznego. Najokazalszy kompleks klasztorny z bogatymi freskami mieści się w miejscowości Gelati niedaleko Kutaisi.

Gruzja, region Imeretia, zespół klasztorny Gelati
zespół klasztorny GelatiMniej szczęścia miała monumentalna katedra ufundowana przez króla Bagrata w Kutaisi (z XII w.), która popadła w ruinę za czasów tureckiego panowania.

Gruzja, region Imeretia, Kutaisi, ruiny katedry Bagrati
ruiny katedry Bagrati w Kutaisi


Sporą atrakcją Imeretii są wielkie odciski dinozaurów w niewielkim rezerwacie Sataplijskim. Z kolei grotołazów mogą zainteresować jaskinie w wapiennych skałach nieopodal Kutaisi.

O Imereti stało się głośno w świecie w XIX wieku za sprawą odkrycia najbogatszych na Ziemi złóż manganu. Od ponad stu lat, w miejscowości Cziatura działają kopalnie tego metalu, który jest szeroko wykorzystywany w metalurgii.

Podyskutuj o tym na FORUM...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl