zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
strona główna strzalka GRUZJA - turystyka strzalka Poradnik turysty strzalka Pomoc Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej

Gruzja - Pomoc Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Tbilisi romb

Pomoc Ambasady RP w Tbilisi

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Tbilisi jest szeroko otwarta m.in. dla osób, które chcą uzyskać aktualne informacje na temat odwiedzanych regionów, czy problemów społeczno-politycznych kraju. Tym niemniej wcale nie chodzi tu o traktowanie ambasady jako "informacji turystycznej". Polska placówka dyplomatyczna może podzielić się wartościowymi informacjami, uwagami, kontaktami z osobami, których podróż ma charakter więcej niż turystyczny (biznesmeni, dziennikarze, pracownicy organizacji pozarządowych, naukowcy, twórcy kultury etc.).

Planując nawet stricte turystyczny objazd z dala od utartych szlaków warto z pewnym wyprzedzeniem skontaktować się drogą elektroniczną z ambasadą by uzyskać aktualne informacje np. o bezpieczeństwie i przyrodniczych utrudnieniach. Jest to o tyle istotne, że corocznie niektóre regiony kraju nawiedzają powodzie, osunięcia gruntu czy lawiny.

Podczas pobytu w Gruzji może zdarzyć się potrzeba skorzystania z pomocy polskiej ambasady, dlatego warto stale mieć przy sobie poniższe namiary. Pamiętajmy jednak, aby w angażowaniu ambasady kierować się zdrowym rozsądkiem i nie zgłaszać się z problemami, które sami możemy rozwiązać.

Częstym problemem turystów jest brak lub niedostateczna ilość gotówki na skutek kradzieży portfela czy też znacznych nie przewidzianych wydatków rujnujących budżet wyjazdu. Jeśli jednak w tej wyjątkowej sytuacji jesteśmy w stanie samodzielnie nawiązać łączność z krajem wówczas powinniśmy jak najszybciej zastrzec karty kredytowe, następnie skontaktować się z bliskimi i poprosić ich o przesłanie niezbędnych środków przekazem pieniężnym. W tym celu możemy skorzystać z gęstej sieci usług finansowych, np. Western Union. Tym sposobem szybko i bez zbędnych formalności otrzymamy potrzebną gotówkę. W takich okolicznościach kontakt z ambasadą wydaje się zbędny.

Jeżeli natomiast w wyniku utraty portfela i bagażu jesteśmy bez dachu nad głową i nie mamy możliwości skontaktować się z krajem wtedy placówka umożliwi połączenie z Polską oraz udzieli zasadnej, doraĄnej pomocy. Również i w tym przypadku w kwestii dodatkowej gotówki na powrót do domu powinniśmy się zwrócić do bliskich w kraju, chociaż korzystając z technicznego wsparcia ambasady w skontaktowaniu się. Wprawdzie istnieje instytucja pożyczki konsularnej, lecz i tak pieniądze pochodzą od bliskich. Procedura jest dość skomplikowana i pochłania więcej czasu niż przesłanie pieniędzy przekazem - w skrócie: na prośbę osoby w nadzwyczajnej potrzebie ambasada zwraca się do MSZ o utworzenie specjalnego subkonta, na które rodzina wpłaca pieniądze, następnie centrala MSZ przekazuje informację o tym do placówki, która wypłaca je poszkodowanemu. Wniosek z tego taki, że w każdej sytuacji najwłaściwszym adresatem prośby o pożyczkę są bliskie osoby w ojczyźnie a nie ambasada.

Ambasada RP w Tbilisi

ul. Zubalaszwili 19, 0108 Tbilisi
tel. (0-099532) 92-03-98
fax. (0-099532) 92-03-97
e-mail: tbilisi.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Wydział Konsularny

ul. Zubalaszwili 19, 0108 Tbilisi
tel. (0-099532) 93-62-36
fax. (0-099532) 93-62-31
e-mail: tbilisi.amb.rk@msz.gov.pl


Strona internetowa tbilisi.msz.gov.pl

Podyskutuj o tym na FORUM...


Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl