zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Gruzja - dojazd romb

Gruzja - dojazd

Dojazd do Gruzji staje się coraz szybszy, bardziej komfortowy i dużo tańszy niż jeszcze kilka lat temu. Istnieje kilka wariantów podróży, ale dziś o wyborze nie decyduje głównie cena. Rewolucję wywołało bezpośrednie połączenie Warszawa-Tbilisi, które działa od września 2010 r. Standardowa cena w obie strony oscyluje ok. 1000-1200 zł, ale w promocji można kupić bilety w cenie ok. 400 zł.


Uwaga

Na teren Gruzji można wjechać przez nielegalne przejścia rosyjsko-abchaskie i osetyjskie, ale nie ma możliwości przedostania się z obu regionów okupowanych na tereny kontrolowane przez rząd w Tbilisi. Ponadto jeśli masz w paszporcie ślady pobytu na ziemiach okupowanych to możesz mieć w przyszłości poważne problemy przy próbie wjazdu do Gruzji przez uznawane przejścia graniczne (lotnisko, granice z Armenią, Turcją, Azerbejdżanem).

Samolotem bezpośrednio z Warszawy do Tbilisi

Wbrew pozorom to dziś najwygodniejsza i najtańsza forma dojazdu z Polski. Od września 2010 r. samoloty LOT-u na trasie Warszawa - Tbilisi latają kilka razy w tygodniu. Standardowa cena to 1200 zł, ale łowiąc promocje a zwłaszcza rezerwując z dużym wyprzedzeniem mamy szansę na bilet w obie strony już za ok. 400 zł. Samoloty z Warszawy startują o godz. 22.30 i o brzasku lądują w Tbilisi.

W ostatnich miesiącach pojawiają się zapowiedzi połączenia bezpośredniego z miast południowej Polski do Gruzji. Takie usługi ponoć przygotowują linie Wizzair oraz Aerosvit. Pożyjemy zobaczymy:-)

Samolotem pośrednio do portów gruzińskich

Poza LOT-em można do Gruzji polecieć innymi liniami, ale są to połączenia pośrednie, czyli pochłaniające więcej czasu i energii. Turkish Airlines - połączenie przez Istambuł, loty kilka razy w tygodniu, czas oczekiwania na przesiadkę w Istambule ok. 5 godzin, które można wykorzystać na krótkie zwiedzanie miasta. Koszt biletu ok. 2400 zł. Lufthansa - lot na trasie Warszawa-Monachium-Tbilisi i z powrotem kosztuje obecnie, zakupiony z odpowiednim wyprzedzeniem, ok. 1550 PLN. Połączenie obsługiwane jest przez samoloty Lufthansy. Airbaltic - tania linia lotnicza - bilet w obie strony na trasie Ryga-Tbilisi przy odpowiednio szybkiej rezerwacji kosztuje poniżej 500 PLN (szczegóły na stronie przewoźnika: http://www.airbaltic.com). Problemem jest natomiast dojazd do samej Rygi. Najtańszą opcją wydaje się autobus (np. http://www.eurolinespolska.pl), lub własny samochód. 

Do Gruzji z Europy latają również:

TBILISI
Belavia z lotniska Mińsk 
bmi z lotniska Londyn-Heathrow 
Czech Airlines z lotniska Praga 
DonbassAero z lotniska Donieck 
Georgian Airways z lotnisk Amsterdam, Ateny, Frankfurt, Kijów-Boryspil,Mińsk, Paryż-Charles de Gaulle, Wiedeń) 
Georgian National Airlines z lotnisk Dnepropetrowsk, Kijów-Boryspil, Kijów-Zhulhany, Odessa 
Lviv Airlines z lotniska Lwów 
S7 Airlines z lotniska Moskwa-Domodedowo 
TAM Air z lotniska Kijów-Boryspil 
Ukraine International Airlines z lotniska Kiev-Boryspil 
UM Airlines z lotniska Kiev-Boryspil

BATUMI
Euroline z lotnisk Kijów-Zhuliany, Odessa
Georgian Airways z lotnisk Donieck, Kijów-Boryspil
S7 Airlines z lotniska Moskwa-Domodedowo
TAM Air z lotniska Adler-Soczi 
Turkish Airlines z lotniska Istambuł-Ataturk 

KUTAISI
S7 Airlines z lotniska Moskwa Domodedovo 
Tbilaviamsheni z lotniska Adler-Soczi
Ukrainian-Mediterranean Airlines z lotniska Kijów-Borispil 


Przez lądy i morza, czyli przez Ukrainę i Morze Czarne

Możliwość dotarcia do Gruzji lądem od strony północnej ogranicza się w tej chwili do dwóch możliwośći.

Pierwsza to przejazd koleją do Odessy, a następnie rejs promem (ok. 180 dolarów w jedną stronę) do Poti lub Batumi. Więcej informacji na temat tego połączenia znajduje się na forum, przykładowe tematy:
GRUZJA I ARMENIA - wielka samochodowa wyprawa- wrzesień 2007 Z Ukrainy do Gruzji

Lądem przez cztery kraje, czyli droga południowa (Przemyśl - Suczawa - Stambuł - Tbilisi)

Poszczególne odcinki drogi południowej można przejechać pociągiem i autobusem.

Z Przemyśla przez Ukrainę docieramy liniowym autobusem do Suczawy w północno-wschodniej Rumunii, co zajmuje około 8 godzin i kosztuje 100 PLN [aktualne dane: http://www.pks-przemysl.pl/index.php?url=strony/suceava]. Autobusy z Przemyśla odjeżdżają co piątek o 7.30 (w okresie wakacyjnym 16.30) i dojeżdżają do Suczawy o 22.50 (6.55), natomiast kursy z Suczawy są wykonywane w środy o 3.30 (16.35) i dojeżdżają do Przemyśla o 18.35 (5.00). Dla żądnych przygód podróżników istnieje alternatywna, dłuższa, ale inaczej niż w przypadku PKS-u Przemyśl, możliwa do zrobienia codziennie trasa. Z granicy Polski i Ukrainy udajemy się do Lwowa, z którego dojeżdżamy, bądź pociągiem, bądź autobusem do ukraińskiego miasta Czerniowce. Następnie w Czerniowcach przesiadamy się do busa, bądź autobusu zmierzającego w kierunku Suczawy. Cała droga zajmuje nam ok 20 godzin - w wypadku tańszego pociągu, bądź 10 godzin - w wypadku autobusu i kosztuje ok 70 - 100 PLN.

Z Suczawy mamy codziennie bezpośredni autobus do Istambułu (np, lini Toros - 55 USD), który pokonuje ten dystans w dobę. Ostatni etap podróży - odcinek z Istambułu do Tbilisi - przejeżdżamy autobusem w około 48 godzin płacąc za niego ok. 70 USD.

Podyskutuj o tym na FORUM...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl