zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Gruzja - transport krajowy romb

Gruzja - transport krajowy
marszrutka -
najpopularniejszy
środek
transportu

Najlepszy hostel w Tbilisi! Rezerwuj nocleg w polskim Hostelu Opera w stolicy Gruzji, ul. Beridze 9.
Wynajem auta w Gruzji. Rezerwuj samochód w polskiej wypożyczalni w Tbilisi!

Najpopularniejszym środkiem transportu w Gruzji są marszrutki, czyli mikrobusy zabierające do kilkunastu osób. Trasy krajowe i lokalne obsługują liczni prywatni przewoźnicy. Marszrutki są szybkie i względnie tanie a kolejną ich zaletą jest dość gęsta sieć połączeń. W miejscach postoju (np. na dworcach) istnieje także możliwość wynajęcia marszrutki wraz z kierowcą. Cenę należy uzgodnić już na wstępie.

Nawet w miastach mikrobusy zatrzymują się nie tylko na przystankach, lecz wszędzie tam, gdzie zażyczy sobie tego pasażer, dlatego przydatnym słowem "gaaczeret", co znaczy "zatrzymaj się tu". Wystarczy głośno zawołać w ten sposób, siedząc choćby z tyłu, a wówczas kierowca zatrzymuje się w ciągu minuty. Jeśli chcemy (zwłaszcza w ruchliwym mieście), aby kierowca zatrzymał się na najbliższym przystanku wówczas należy zawołać "gaczerebaze gaaczeret". Opłatę za przejazd przeważnie wnosi się dopiero przy wysiadaniu.

Duża swoboda występuje także przy wsiadaniu do busa. Oczywiście najwygodniej jest na przystanku autobusowym, ale wystarczy w niemal każdym innym miejscu wystawić rękę a kierowca zatrzyma się (o ile będzie miał jeszcze wolne miejsca).

Ze stołecznego Tbilisi można dojechać do większości miast i miasteczek w kraju. Z kolei z lokalnych ośrodków miejskich kursują marszrutki do okolicznych miejscowości, i tak np., aby z Tbilisi dotrzeć do miasta skalnego Wardzia należy najpierw dojechać busikiem do Achalciche a dalej miejscowym mikrobusem do Wardzi.

Częstotliwość kursowania marszrutek zależy od wielkości miejscowości - np. na trasie Tbilisi-Batumi jest kilka do kilkunastu kursów na dobę, zaś miedzy Tbilisi a wioską Barisacho w Chewsuretii zaledwie dwa busy w ciągu tygodnia.

Podyskutuj o tym na FORUM...


Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl