zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Gruzja - zdrowie romb

Gruzja - zdrowie

Przy wjeździe do Gruzji nie są wymagane żadne szczepienia. Warto wziąć pod uwagę, że w Gruzji występuje większe niż w Polsce ryzyko zarażenia żółtaczką pokarmową, cholerą, dyfterytem czy gruźlicą. Dużej ostrożności wymaga więc kupowanie żywności na bazarze.

W większości miast woda bieżąca wymaga zazwyczaj przegotowania i jest silnie chlorowana. Najlepszym źródłem wody pitnej w miastach są wysokiej jakości butelkowane wody mineralne i źródlane. W obszarach górskich można bez obawy pić wodę ze źródeł i publicznych ujęć wody, która rurociągami jest sprowadzana bezpośrednio z okolicznych gór.

Z racji zanieczyszczeń bakteryjnych należy wystrzegać się kąpieli w rzekach poniżej miast oraz w niektórych jeziorach.

Kłopoty ekonomiczne są przyczyną niskiego poziomu opieki medycznej. Choć leki bez recepty są powszechnie dostępne (przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na ból gardła, etc.) to występują problemy z specjalistycznymi farmaceutykami. Turyści - a w wielu sytuacjach także Gruzini - muszą płacić za wizytę u lekarza. Przyzwoite warunki oferują prywatne kliniki, w których wizyta kosztuje od kilkunastu do około 50 dolarów. Oczywiście prywatna służba zdrowia ogranicza się do kilku większych miast.

Podyskutuj o tym na FORUM...


Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl