zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Bolnisi (ang. Bolnisi) romb

Gruzja, zabytki, bazylika w Bolnisi

lokalizacja: 10 km na zachód od miasta Marneuli, region Kwemo Kartli (Dolna Kartlia)

Jedną z najstaszych budowli sakralnych na terenie Gruzji jest bazylika w Bolnisi z końca V wieku. Jest to budowla trójnawowa pokryta jednym, wspólnym, dwuspadowym dachem. Niezwykłe wrażenie robi wnętrze świątyni — trochę mroczne ze względu na niedużą ilość światła wpuszczaną przez niewielkie otwory. Jest ono jednak dosyć przestronne. Największą uwagę przyciągają dekoracje kapiteli, nawiązujące do perskiej sztuki z czasów dynastii Sasanidów. Pojawiają się też zapożyczenia z dawnych wierzeń pogańskich a wśród nich byk, nawiązujący do postaci świętego zwierzęcia. Symbol ten pochodzi z najstarszych wyobrażeń epoki przedchrześcijańskiej.

Gruzja, zabytki, bazylika w Bolnisi

W bryle budynku od strony wschodniej wyróżnia się wysunięta absyda ołtarzowa, obok której dobudowano niewielkie pomieszczenie. Prowadzi do niego wejście w północnej nawie. Służyło ono prawdopodobnie do przechowywania i wypieku specjalnego chleba, używanego w czasie uczty braterskiej (uczty takie odbywały się do czasu ustalenia ceremoniału eucharystii). Po stronie południowej znajduje się osobne pomieszczenie, zakończone z dwóch stron absydami. Przypuszczalnie było to baptysterium. Osobnym dachem nakryte są otwarte portyki od strony północnej i częściowo południowej. Bazylika ta została w całości zbudowana z kamienia ciosanego.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl