zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Chachabo (ang. Khakhabo) romb

Gruzja, zabytki, Chachabo

lokalizacja: ok. 120 km na północ od Tbilisi, region historyczny Chewsuretia, region administracyjny Mccheta-Mtianeti

Chachabo jest jednym z najpiękniejszych miejsc w regionie Chewsuretia. W głębokiej, śródgórskiej kotlinie znajduje się wioska złożona z kilkudziesięciu baszt mieszkalnych. Ze względów obronnych domostwa zbudowano na skalistym stoku, po którym opadają strugi i stróżki wody. Malowniczej scenerii dopełnia przepastny kanion górskiego potoku, który tworzy naturalną fosę od strony wschodniej.

Gruzja, zabytki, Chachabo

Chachabo powstało prawdopodobnie nieco później niż Muco czy Szatili. Jednak wyjątkowo mała dostępność sprawiła, że „cywilizacja” dociera tam z dużymi oporami. O ile w innych wioskach dzisiejsi górale żyją już w „europejskich” domach, o tyle w Chachabo nadal mieszka się w kamiennych basztach przodków.

Do Chachabo trudno dotrzeć nawet w porze ciepłej. Jedynym środkiem transportu (poza własnymi nogami) jest koń, choć trudniejsze odcinki należy przejść obok niego. Od wschodu droga do osady wiedze dnem głębokiego wąwozu. Nawet pod koniec lata zalegają tam miejscami potężne zwały zeszłorocznych lawin. Inna ścieżka wychodzi z Chachabo od strony południowej i w rejonie Przełęczy Datwis Dżwari łączy się z drogą szutrową Barisacho-Szatili. W tym wariancie jest do sforsowania przełęcz o wysokości prawie 3000 m n.p.m.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl