zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Dawit Garedżi (Davit Gareji) romb

Gruzja, zabytki, miasto skalne Dawid Garedżi

lokalizacja: ok. 60 km na wschód Tbilisi, pogranicze gruzińsko-azerskie

W półpustynnym krajobrazie, na pograniczu z Azerbejdżanem znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków gruzińskiej architektury. Pod nazwą Dawit Gareczi kryje się zespół kilkunastu klasztorów, dziesiątki kościołów, i setki kaplic oraz komnat skalnych, które powstawały od VI do XIII wieku. Kompleks Dawit Gareczi składa się z monasterów: Lavra Św. Dawida, Camebuli, Natlismcemeli, Czczichituri, Dodos Rka, Bertubani, Udabno, Weran-Garedża, Kolagiri, Tetri Senakebi, Paata Wardanszwili, Pirukughmari. Mimo wielu zniszczeń, do dziś przetrwało wiele z pierwotnej architektury i fresków. Ponadto w klasztorze Paata Wardanszwili można podziwiać portyk z inskrypcją w pradawnym gruzińskim alfabecie asomtawruli. Freski Dawit Garedżi doskonale ilustrują kolejne dzieje klasztorów a ich poziom artystyczny pozwala zaliczyć je do skarbów sztuki światowej.

Gruzja, zabytki, miasto skalne Dawid Garedżi

Klasztor Lawra powstał już w na początku VI wieku, z inicjatywy jednego z Świętych Ojców Syryjskich Dawida. Kolejni mnisi przybywający z Syrii wznieśli następne dwa klasztory - Dodos Rka i Natlismtsemeli. Dynamiczny rozwój i wzrost znaczenia Dawit Gareczi rozpoczął się w IX wieku, wraz z działaniami gruzińskiego świętego Irakliona. Wówczas wyrósł tu jeden z najważniejszych ośrodków życia kulturalnego, religijnego i edukacyjnego Gruzji. Największy rozkwit przypadł na okres od XI do XIII wieku, czyli w czasach świetności monarchii gruzińskiej. Wtedy powstały nowe klasztory Udabno, Bertubani i Cziczchituri a wcześniejsze obiekty poddano gruntownej modernizacji.

W XIII w. Dawit Garedżia przeżyła najazd Mongołów, lecz dość szybko podniosła się ze zniszczeń. Jednak prawdziwą zagładę przyniosły w XVII w. powtarzające się inwazje perskich hord pod wodzą szacha Abbasa. Persowie spalili setki unikalnych manuskryptów, wyrżnęli w pień mnichów, zniszczyli wiele malowideł i zburzyli liczne budowle. Życie klasztorne zostało na krótko przywrócone w kolejnym stuleciu przez mnicha Onopre Maczutadze. Następnie, po zniesieniu autokefalii kościoła gruzińskiego przez rosyjską cerkiew, przeprowadzono akcję wyludniania i już w 1811 r. klasztory ponownie opustoszały. Dopiero po odzyskaniu niepodległości przez Gruzinów w 1991 r. mnisi wrócili do swoich klasztorów . Spore znaczenie dla stanu zachowania zabytków Dawit Garedżi miało utworzenie... poligonu wojskowego na terenach zabytkowego zespołu. Autorami tego szaleńczego pomysłu były oczywiście sowieckie władze, lecz poligon istniał jeszcze w czasach prezydentury Eduarda Szewardnadze.

Gruzja, zabytki, miasto skalne Dawid Garedżi, freski

Burzliwe dzieje i polityka sowieckiego centrum sprawiła, że niektóre obiekty zespołu Dawit Garedżi znalazły się po azerskiej stronie granicy. Od kilkunastu lat trwają gruzińsko-azerskie negocjacje, których przedmiotem jest zarówno szczegółowa delimitacja wspólnej granicy, jak i projekty renowacji skarbów kultury.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl