lokalizacja: ok. 130 km na północ od Tbilisi, region Chewsuretia
Niegdyś ważny ośrodek regionu a dziś opuszczone ruiny. Dzisiejsze Muco dalej zachwyca, choć zostało z niego jakieś 40% pierwotnego stanu. Muco wymyka się jednoznacznej klasyfikacji – było to coś pomiędzy wsią, zamczyskiem i fortecą. Spektakularne położenie sprawia, że Muco śmiało można nazwać „orlim gniazdem”. Jest to kompleks warownych budowli, które składa się z 30 średniowiecznych domów warownych, 4 wież strażniczych oraz kilkunastu innych obiektów. Całość stoi na pionowym urwisku, nad wąwozem potoku Andakisckali.
Imponujące „orle gniazdo” wyludniło się już ponad sto lat temu. Przyczyną była pewnie zaraza czarnej ospy, która wtedy zaatakowała górskie wsie. Wraz z rozpoczęciem odbudowy Muco w 2004 r., pojawiła się nadzieja na częściowe przywrócenie świetności dawnej osady.
Założyciele i dawni mieszkańcy Muco słynęli z odwagi, wybitnych zdolności łowieckich i kunsztu wojskowego. Przez długie lata oddziały Chewsurów, w tym wojowników z Muco, tworzyły doborowe oddziały armii królewskiej. Niekiedy nazywano ich „janczarami monarchii gruzińskiej”.
Mieszkańcy Muco otaczali szczególnym kultem ikonę Broliskalo. Istnieje legenda, zgodnie z którą w Muco lub w jego okolicy ukryto kosztowności składane jako wotum przy ikonie...