zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
Terenówką przez ćwierć świata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówką przez ćwierć świata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówką przez ćwierć świata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja

Kaszueti lub Kwaszweti (ang. Kashueti, Kvashveti) romb

Gruzja, Tbilisi, zabytki, Kaszueti

lokalizacja: Aleja Rustaweli w Tbilisi

W XIX wiecznej części miasta, przy głównej ulicy miasta, vis a vis parlamentu, stoi dziś kościół z białego kamienia. Niegdyś było to miejsce pogańskich kultów.

Nazwa „Kwaszweti” i powstanie pierwszej w tym miejscu świątyni chrześcijańskiej (ok. V w.) wiążą się z legendą o życiu jednego z trzynastu Ojców Syryjskich głoszących ewangelię w Gruzji. Zgodnie z legendą pewna zakonnica zapewniała, że jest on ojcem jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Odrzucając oskarżenia oznajmił, że jeśli to prawda wówczas urodzi ona dziecko a jeśli kłamie wtedy urodzi się kamień. Wkrótce przyszedł na świat kamień, zaś „kwaszweti” znaczy mniej więcej tyle co „kamienio-rództwo”.

Dziś Kwaszweti znajduje się w idealnym stanie lecz na początku lat 90-tych doznał poważnych zniszczeń podczas krótkiej, ale gwałtownej wojny domowej pomiędzy opozycją a zwolennikami obalanego prezydenta Zwiada Gamsachurdii.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl