zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Nokalakewi (ang. Nokalakevi) romb

lokalizacja: region Megrelia, rejon miasta Senaki, nad rzeką Techuri

Ze starożytnego miasta przetrwały do dziś pozostałości królewskiego pałacu, akropolu, łaźni, wczesnochrześcijańskich kościołów oraz bogate grobowce. Od lat w Nokalakewi prowadzone są wykopaliska archeologiczne, które obfitują w znaleziska dawnych monet i sarkofagów.

Nokalakewi to dziś niewielka wioska u podnóża Gór Egryjskich (Megrelskich). Jej nazwę można przetłumaczyć jako “miejsce, w którym było miasto”. Starożytni Grecy i Rzymianie nazywali je Archeaopolis, zaś dla ówczesnych Gruzinów było to Ciche-godżi, czyli „forteca Kudżi”. Wspomniany Kudżi był legendarnm eristawi (gubernator) w królestwie Egrisi, który założył tu miasto już w trzecim wieku przed Chrystusem. Miasto było stolicą gruzińskiego królestwa Lazyki (spadkobiercy dawnej Kolchidy) aż do 737 roku, kiedy to obrócił je w ruinę arabski dowódca Marwan ibn-Muhammad. Gruzini nazywali go Murwan Kru, czyli Murwan Głuchy, co odnosiło się do jego ignorancji dla błagania o litość i darowanie życia pokonanym.

ciekawe strony: Muzeum Archeologiczne Nokalakwei

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl