zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Uszguli (ang. Ushguli) romb

Gruzja, zabytki Unesco, Uszguli
fot. Justyna Jakubowska

lokalizacja: ok. 90 km na północ od Kutaisi, region Górna Swanetia

Uszguli (dzisiejsza nazwa to Czadżaszi, ang. Chajashi) jest uważane za najwyżej położoną osadę Europy. Wioska znajduje się na wysokości 2200 m n.p.m., u stóp najwyższej góry Gruzji – Szchary (5068 m n.p.m.).

Wioska słynie z charakterystycznych wież mieszkalno-obronnych, które już od XII w. zamieszkują te same rody. Do dziś przetrwało ponad 200 tego typu zabytków. Baszty służyły góralom do obrony przed wrogami, ale też... przed krwawą zemstą innego rodu. W wieży mieścił się cały dobytek rodziny. Parter zajmował żywy inwentarz a wyżej znajdowało się wyposażenie domu. poszczególne pietra łączyły luźne drabiny, które wciągano na wyższe piętro w razie niebezpieczeństwa. Wejścia do poszczególnych pięter był ułożone naprzemiennie, aby zażegnać ryzyko upadku na sam dół. Bywało, iż w okresie zagrożenia wendettą, gospodarz wraz z całą rodziną przebywał na najwyższym piętrze przez wiele miesięcy. Poza wieżami Uszguli, słynie również ze świętych ikon przechowywanych w miejscowej kaplicy.

Zwykle przez około 6 miesięcy w roku Uszguli jest odcięte od świata potężnymi zwałami śniegu. Warunki naturalne niewątpliwie sprzyjały skutecznej obronie a Uszguli zabezpieczała od wschodu bezpieczeństwo regionu Górnej Swanetii. Przez wieki Swanowie z Uszguli nie dali się podbić obcym armiom ani też uczynić chłopami pańszczyźnianymi przez gruzińskich feudałów.

Dzięki zabytkom Uszguli oraz sąsiedniej Mestii, Górną Swanetię wpisano w 1996 r. na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO (nr 709).

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl