zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
strona główna strzalka Ciekawostki strzalka Prometeusz przybył z Kaukazu (na greckim statku)

Prometeusz przybył z Kaukazu (na greckim statku) romb

Mało kto wie, że mit o Prometeuszu ma swoje korzenie w gruzińskiej mitologii. Gruzini często opowiadają o Amiranim, który za wykradzenie bogom ognia dla ludzi, cierpiał męki przykuty do górskiej skały.

Historia o gruzińskim bohaterze przywędrowała do Europy na greckich statkach około 5 stulecia przed Chrystusem. Grecy poznawali kaukaską kulturę przez kilka wieków handlu z krajowcami. Miejscem styku dwóch kultur były faktorie handlowe, które na czarnomorskim wybrzeżu zakładał Milet. Kilka z nich istniało na terenie państwa zachodniogruzińskiego, czyli Kolchidy. Największe z nich to: Dioskurias (obecne Suchumi), Batis (Batumi), Fazis (Poti), Pitius (Picunda).

W tych samych ośrodkach Grecy usłyszeli, że niedostępnym regionie Swanetia górale pozyskują ze strumieni okruszki złota za pomocą owczej skóry. Zapewne wtedy narodziła się legenda o wyprawie argonautów po „złote runo”.

W dzisiejszej Gruzji nadal żywe są antyczne tradycje. Przykładem może być popularność imienia Medea (zdrobniale Mediko), które nosiła kolchidzka księżniczka. Również współcześnie spotkamy na ulicach Tbilisi imienniczki mitycznej bohaterki.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl