zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
strona główna strzalka Faq strzalka Jaka jest dostępność i bezpieczeństwo wypłacania ...

Jaka jest dostępność i bezpieczeństwo wypłacania gotówki z bankomatów w Gruzji? romb

W Gruzji przybywa bankomatów, choć do nasycenia bankomatów znanego z Polski jeszcze sporo brakuje. Lepiej nie liczyć na wyciągnięcie gotówki na prowincji i warto zawczasu wypłacić potrzebną sumę z bankomatu w Tbilisi. Bankomaty w stolicy Gruzji koncentrują się wzdłuż głównej arterii miasta, czyli alei Szoty Rustawelego (Rustawelis Gamziri).

Korzystanie z tych obiektów jest bezpieczne, o czym wielokrotnie przekonał się autor tych słów. Jednak warto stosować się do generalnych zasad bezpieczeństwa, czyli sprawdzić czy nie ma jakichś nakładek, małych kamerek pokazujących wystukiwanie numeru PIN, czmychających w pobliżu podejrzanych osób, etc. Szczególnie komfortowym miejscem do wypłaty gotówki z bankomatu są delikatesy w pobliżu stacji metra „Plac Rustaweli”. Bankomat stoi tam wewnątrz eleganckiego sklepu, jest dużo przestrzeni a przy wejściu zawsze kręci się ochroniarz.

Gruzińskie bankomaty akceptują znane w Europie i Polsce karty Visa i MasterCard. Tymczasem niektóre polskie źródła internetowe dostarczają podróżnikom sporej dawki stresu pisząc, że miejscowe bankomaty obsługują jedynie gruzińskie karty płatnicze. Na szczęście karty wydawane przez polskie banki są również honorowane w Gruzji.

Osobiste doświadczenia nakazują nam przestrzec przed tzw. "bankomatem w bankowym okienku", który grozi wyczyszczeniem konta! Otóż w niektórych bankach w Tbilisi a szczególnie na prowincji można wyjąć pieniądze kartą płatniczą korzystając z pośrednictwa pracownika tych instytucji. Kartę podaje się osobie z obsługi która następnie przesuwa nasz kawałek plastiku przez jakiś terminal. Nawet jeśli w czasie tej operacji właściciel ma kartę na oku to i tak istnieje spore ryzyko nieautoryzowanej wypłaty, choćby tydzień czy miesiąc później

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl