zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
strona główna strzalka Faq strzalka Jadę na Kaukaz pod namiot – czy są jakieś ...

Jadę na Kaukaz pod namiot – czy są jakieś prawne lub praktyczne ograniczenia w obozowaniu pod namiotem na terenie Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu? romb

Gruzja, namiot
fot. Michał Moniewski

Jak na razie w krajach Kaukazu Południowego brakuje campingów w zachodnim stylu. Przeważnie nie ma też żadnych restrykcji dotyczących rozbijania namiotów. Niektórzy polscy turyści potrafili rozstawić namiot nawet w Ogrodzie Botanicznym w Tbilisi:-) Natomiast w kilku parkach narodowych przewidziano specjalne miejsca pod biwak, których należy przestrzegać.

Generalnie w wyborze miejsca pod namiot ograniczenia stawia wyłącznie wyobraźnia i zdrowy rozsądek. Dobra praktyką jest informowanie miejscowych o zamiarze postawienia namiotu w pobliżu domostw (zarówno na wsi, jak i na obrzeżach miast).

Gruzja, namiot
fot. Michał Moniewski

Jeszcze lepiej spytać o zgodę na rozłożenie namiotu w obrębie prywatnej posesji (najlepiej ogrodzonej). Taki wariant nie wiąże się z niskimi opłatami a przeważnie jest bezpłatny. Auty tego rozwiązania są oczywiste: większe bezpieczeństwo - ogrodzenie ochrania przez wałęsającymi się psami a ponadto w pewnym sensie gospodarz staje się opiekunem i poczuwa się do odpowiedzialności za swoich gości. Jest to świetna okazja do nawiązania kontaktów międzyludzkich i poznania lokalnych tradycji oraz codziennego życia.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl