zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Dojazd romb

Armenia - dojazd

Do Armenii można dotrzeć samolotem na lotnisko w Erewanie a drogą lądową jedynie przez trzy przejścia graniczne - dwa z Gruzją a trzecie z Iranem. Granice z Azerbejdżanem i Turcją są nadal zamknięte z powodu napiętych stosunków z tymi sąsiadami.

W poniedziałki i piątki wylatują z Warszawy do Erywania bezpośrednie samoloty PLL LOT. W powietrzu spędzamy ok. 3 i pół godziny. Z Polski do Armenii lecieć również przez Moskwę, Mińsk, Kaliningrad, Kijów, Wiedeń i Frankfurt nad Menem. Najtaniej, wydając około 1400 zł na bilet, można dolecieć liniami białoruskimi. Najprostsza trasa do Armenii drogą lądową od strony Europy wiedzie przez Gruzję, do której można dojechać autobusem z Turcji lub promem z rosyjskiego Soczi (patrz Gruzja - Dojazd). Między Gruzją a Armenią najlepiej poruszać się marszrutkami (mikrobusami), którym trasa Tbilisi - Erewań zajmuje około 6,5 godziny (ok. 6 dolarów). Pociągi są dużo wolniejsze, gdyż na ten sam odcinek potrzebują nawet 12 godzin (około 5 dolarów).

Do Erewania można również dojechać bezpośrednim autobusem z Istambułu (ale przez Gruzję), co kosztuje około 50 euro. Warto wiedzieć, że taka podróż nie grzeszy komfortem. Autobusy z Turcji na Kaukaz bardziej przypominają tira napchanego towarem a pasażerowie palą tytoń bez skrępowania. Do tego należy dodać kiepski stan techniczny maszyn obsługujących rejsy do Erewania, Baku czy Tbilisi.

Więcej informacji można znaleźć na naszym kaukaskim forum

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl