zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Azerbejdżan - dojazd romb

Azerbejdżan - dojazd

Najłatwiejszym sposobem dotarcia do Azerbejdżanu jest samolot, choć nie ma bezpośrednich połączeń z Polski do Baku. Bezpośrednie loty do Baku odbywają się z wielu innych miast Europy, m.in. z: Moskwy, Kijowa, Rygi, Stambułu, Frankfurtu nad Menem, Wiednia.

Z kolei najdogodniejsza droga lądowa wiedzie przez sąsiednią Gruzję, dlatego warto zapoznać się opcjami dojazdu do tego państwa (patrz Gruzja - Dojazd).

Należy zrezygnować z jakichkolwiek zamiarów dojazdu do lub wyjazdu z Azerbejdżanu przez granicę z Federacją Rosyjską lub Armenią. W pierwszym przypadku granica jest dostępna tylko dla obywateli Wspólnoty Niepodległych Państw. Natomiast między Armenią i Azerbejdżanem brak jakichkolwiek przejść granicznych a nawet łączności telefonicznej, wymiany pocztowej czy komunikacji lotniczej, co jest efektem nieuregulowanego konfliktu o Górny Karabach.

Z Gruzji do Azerbejdżanu można dostać się przez przejście drogowo-kolejowe "Czerwony Most" (niedaleko Tbilisi) oraz przejście drogowe Bałakany-Ladogechi (region Kachetia).

Polacy mogą także korzystać z przejść na granicy z Iranem: Astara nad Morzem Kaspijskim oraz Dżulfa w Nachiczewanie. Dostępne jest również przejście w miejscowości Sadarak między Turcją a Obwodem Nachiczewańskim (azerska eksklawa).

Przez Morze Kaspijskie dotrzeć można do Turkmenbaszy w Turkmenistanie, Aktau w Kazachstanie i Bandar-e Anzali w Iranie. Należy mieć na uwadze, iż połączenia te nie grzeszą regularnością a ponadto rozkład rejsów jest zazwyczaj traktowany dość orientacyjnie.

Podyskutuj o tym na FORUM...

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl