Racza leży w górnej części dorzecza Rioni. W krajobrazie dominują górskie grzbiety, często przekraczające 3000 metrów n.p.m. Północny kres regionu wyznacza strzelisty mur Pasma Wododziałowego (do 4461 m), z którego schodzą liczne lodowce. W paśmie tym sterczy wiele skalistych szczytów będących nie lada wyzwaniem dla miłośników wspinaczki. Z kolei nieco niższe Góry Leczchumskie, Dwaleckie i Raczyjskie stwarzają wiele sposobności do ambitnych wędrówek. Rwące rzeki wykorzystuje się do różnych form spływów, np. raftingu.
Prawdziwą perełką Raczy jest kościół w Nikorcmindzie (z XI wieku). zobacz: Historia architektury gruzińskiej - złoty wiek
Za najcenniejsze bogactwo naturalne regionu można bez wahania uznać obfite wody mineralne, z których wiele posiada lecznicze właściwości. Są one mniej zmineralizowane niż słynna Bordżomi przez co mają delikatniejszy smak.
Region zamieszkuje wyrazista grupa etnograficzna. Po polsku odpowiednim określeniem wydają się - Raczyjczycy bądź Raczowie. Co ciekawe, w Gruzji powszechny jest niechlubny stereotyp przedstawiający mieszkańców Raczy jako ludzi nie znających pośpiechu, którzy biją wszelkie rekordy w spóźnianiu się.