zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Świątynie typu Dżwari — sięganie do wzorca doskonałego romb

Gruzja, świątynia w Starej Szuamcieregion Kachetia
świątynia w Starej Szuamcie
region Kachetia

Z VII wieku pochodzi świątynia w Ateni (region Gori, centralna Gruzja), stanowiąca prawie dokładną replikę Dżwari. Zachowuje ona doskonałe proporcje. Wyposażono ją również bogatą dekorację reliefową na fasadach, gdzie dominują przedstawienia figuralne. W późniejszych czasach kościół w Atenii był wielokrotnie przebudowywany. W XI wieku ozdobiono ją wspaniałymi malowidłami.

Do tej grupy należy również zaliczyć świątynię wybudowaną w Starej Szuamcie (Dzweli Szuamta) w Kachetii. Jest ona dużo mniejsza od Dżwari, sama zaś bryła została uproszczona. Nie otrzymała zewnętrznych dekoracji, co jest rzeczą charakterystyczną dla budownictwa regionu kacheckiego.

Przykładów świątyń w typie Dżwari jest wiele i znane są nie tylko w Gruzji, ale i Armenii. Jednak na tym nie zakończył się rozwój architektury gruzińskiej.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl