zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Mccheta i okolice romb Zabytki i zwiedzanie Mcchety

Pośród miejskiej zabudowy znajdują się trzy obiekty szczególnie warte odwiedzin: katedra Sweti Cchoweli, klasztor Samtawro i twierdza Bebris Ciche.

Gruzja, zabytki, Mccheta, Świątynia Sweti Cchoweli

Sweti Cchoweli jest najważniejszym zabytkiem miasta. Jej gruzińska nazwa oznacza „żyjący słup”. Pierwszy kościół powstał w tym miejscu już w IV wieku, czyli zaraz po przyjęciu chrześcijaństwa przez Gruzję. Następnie u schyłku V stulecia gruziński król Wahtang Gorgasali wybudował bazylikę. Późniejsze najazdy oraz trzęsienia ziemi poważnie naruszyły świątynię. Bazylika postawiona za czasów króla Gorgasali tworzy podwaliny dzisiejszej budowli a większość tego, co obecnie możemy oglądać powstało w okresie „złotego wieku” Gruzji. Znany gruziński architekt Arsukidze gruntownie przebudował katedrę w latach 1010-1029, za panowania króla Jerzego II. Legenda głosi, że władca nakazał odciąć mu prawą rękę, aby już nigdy w życiu nie mógł stworzyć czegoś równie wspaniałego. więcej w dziale Historia architektury gruzińskiej

Gruzja, zabytki, Mccheta, Świątynia Sweti Cchoweli od wschodu

Pod względem konstrukcyjnym budowla ta należy do grupy budowli krzyżowo-kopułowych. Apsyda ołtarzowa wraz z bocznymi wtopiona jest w mur, od zewnątrz pomieszczenia te oddzielone są charakterystycznymi wysokimi trójkątnymi wnękami, które ozdobione są pięcioma arkadami, z których środkowa jest najwyższa. Katedra Sweti Cchoweli wyróżnia się rozmachem i harmonią konstrukcji oraz bogatymi płaskorzeźbami. W kamiennych kryptach spoczywają gruzińscy monarchowie, m.in. Jerzy II oraz Wachtang Gorgasali.

Gruzja, zabytki, Mccheta Świątynia Samtawro

Samtawro (ang. Samtavro) to nazwa klasztoru, która oznacza „miejsce władcy”. Zapewne wiąże się ona z królewskimi kryptami w mniejszym kościele. W krypcie z IV wieku spoczywa pierwszy chrześcijański król Gruzji Mirian II oraz jego małżonka królowa Nana. Zespół klasztorny składa się z dwóch kościołów – „mniejszego” z IV w. i „większego” z XI w. Wcześniej w tym miejscu stała duża pogańska świątynia.

Twierdza Bebris Ciche (ang. Bebris Tsikhe) – Ruiny tej średniowiecznej warowni sterczą przy głównej drodze prowadzącej z miast na północ. Wzniesiono ją na przełomie XIII i XV wieku dla obrony przed wrogimi armiami Persów i Turków. Przy odrobinie kondycji można wdrapać się na mury Bebris Ciche, skąd roztaczają się malownicze widoki na dolinę pobliskiej rzeki Aragwi oraz Mcchetę i Dżwari. Przy „wspinaczce” należy zachować sporą ostrożność.

Atrakcje w okolicach Mcchety

Świątynia Dżwari obok Mcchety

Dżwari (ang. Jvari) to prawdziwa perła gruzińskiej architektury, która posłużyła za pierwowzór dla dziesiątek innych świątyń w Gruzji. Niewiele kościołów posiada tak malownicze położenie. Świątynia Dżwari stoi na krawędzi urwistego wzgórza górując wysoko ponad miastem. Zanim na szczycie góry wzniesiono świątynię stał tu pokaźny drewniany krzyż. Dlatego też późniejszy kościół nazwano Dżwari, co w języku gruzińskim dosłownie oznacza „krzyż”. Niewiele gruzińskich budowli sakralnych jest równie wiekowych. Bazylikę Dżwari zbudowano w już latach 585 – 605, czyli dziś liczy już ponad 1400 lat. więcej w dziale Historia architektury gruzińskiej

Istnieją dwa warianty dotarcia do Dżwari. Zmotoryzowani mogą wjechać na wierzchołek góry asfaltową srogą, która wije się serpentynami. Jadąc od strony Tbilisi należy jeszcze przed Mcchetą skręcić w prawo po górę. Przejazd z głównej szosy na szczyt zajmuje zwykle kilka lub kilkanaście minut a droga jest wyjątkowo dobrej jakości. Inna możliwość to piesza wędrówka. Najlepiej zaatakować zachodnie, czyli najmniej nachylone stoki wzgórza. W gorące, letnie dni wędrówka może być jednak dość męcząca.

Sziomgwime (ang. Shio-Mgvime Monastery) jest to kompleks klasztorny położony w wąwozie rzeki Mtkwari, prawie 8 km na zachód od centrum Mcchety. Sziomgwime prawie dorównuje wiekiem bazylice Dżwari. Jego najstarsze części powstały w początkach VI wieku, z inicjatywy świętego Szio – jednego z Ojców Syryjskich. Zespół klasztorny składa się z kościołów i zabudowań pomocniczych a całość leży w skalnym amfiteatrze, otoczona przez pionowe urwiska. Mimo wielu zniszczeń i licznych rekonstrukcji klasztor Sziomgwime ciągle zachwyca kunsztem dawnej gruzińskiej architektury sakralnej. Położenie i brak regularnej komunikacji sprawiają, że jest to miejsce wyjątkowo zaciszne, które sprzyja rozmyślaniu i odpoczynkowi.

Do Sziomgwime można dostać się drogą, która z Mcchety podąża w kierunku zachodnim, generalnie wzdłuż biegu rzeki Mtkwari. W mieście istnieje możliwość wynajęcia taksówki za niewielkie pieniądze. Na tej trasie łatwo też spotkać stopa i zabrać się z przygodnie napotkanymi turystami. Droga do Sziomgwime jest „ślepa”, więc trzeba przebyć ją w tę i z powrotem.

Podyskutuj o tym na FORUM...


Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl