zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
strona główna strzalka Ciekawostki strzalka Iberia jest ojczyzną Gruzinów

Iberia jest ojczyzną Gruzinów romb

Iberia to – obok Kolchidy - jedno z dwóch antycznych państw gruzińskich. Jej władca rządził z Mcchety. Początki Iberi sięgają V w. przed Chrystusem. Wtedy terytorium Iberii rozciągało się od dzisiejszej Czeczenii aż po północno-wschodnie prowincje obecnej Turcji.

Iberia była drugim (po Armenii) krajem, który uznał chrześcijaństwo za religię państwową (ok. 317 r.). Niecałe 200 lat później iberyjski król Wachtang Gorgasali przeniósł stolicę z Mcchety do pobliskiego Tbilisi.

W VI I VII wieku Iberia stała się obiektem rywalizacji bizantyjsko-perskiej oraz arabskiej i w końcu znikła z mapy świata. Po latach długiej niewoli Gruzini odzyskali władzę i na podwalinach swojej Iberii zbudowali zjednoczoną monarchię ze stolicą w Tbilisi.

Do dziś Gruzini nawiązują do dziedzictwa Iberii. Wiele hoteli czy firm nosi nazwę „Ibera” lub „Iwera” (wersja zruszczona).

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl