zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia
Terenówką przez ćwierć świata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówką przez ćwierć świata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja Terenówką przez ćwierć świata. Iran - Azerbejdzan - Gruzja
strona główna strzalka Ciekawostki strzalka Iberia jest ojczyzną Gruzinów

Iberia jest ojczyzną Gruzinów romb

Iberia to – obok Kolchidy - jedno z dwóch antycznych państw gruzińskich. Jej władca rządził z Mcchety. Początki Iberi sięgają V w. przed Chrystusem. Wtedy terytorium Iberii rozciągało się od dzisiejszej Czeczenii aż po północno-wschodnie prowincje obecnej Turcji.

Iberia była drugim (po Armenii) krajem, który uznał chrześcijaństwo za religię państwową (ok. 317 r.). Niecałe 200 lat później iberyjski król Wachtang Gorgasali przeniósł stolicę z Mcchety do pobliskiego Tbilisi.

W VI I VII wieku Iberia stała się obiektem rywalizacji bizantyjsko-perskiej oraz arabskiej i w końcu znikła z mapy świata. Po latach długiej niewoli Gruzini odzyskali władzę i na podwalinach swojej Iberii zbudowali zjednoczoną monarchię ze stolicą w Tbilisi.

Do dziś Gruzini nawiązują do dziedzictwa Iberii. Wiele hoteli czy firm nosi nazwę „Ibera” lub „Iwera” (wersja zruszczona).

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl