zdjęcia i fotografie góry Kaukaz, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, turystyka, podróże, wyprawy, gospodarka, bezpieczeństwo, zabytki, zwiedzanie, trekking, Morze Czarne, wybrzeże, Tbilisi, Batumi, Mccheta, Kazbek, Kazbegi, Wardzia

Gdy przyszło chrześcijaństwo romb

Gruzja, początki chrześcijaństwa, krzyż św. Nino
Krzyż św. Nino

Pod koniec panowania Rzymian na Kaukaz zaczęło przenikać chrześcijaństwo, które w 337 roku zostało uznane za religię państwową królestwa wschodniej Gruzji, tj w Iberii. Bez przesady można powiedzieć, iż to wydarzenie zaciążyło na późniejszych losach kraju i jego mieszkańców. Jedną ze sfer, w których szybko pojawiły się radykalne zmiany była sztuka.

Chrześcijaństwo przyszło na ziemie wschodniej Gruzji poprzez Syrię oraz Palestynę i przyczyniło się do rozwoju piśmiennictwa narodowego i sztuki sakralnej. W zachodniej Gruzji natomiast wprowadzono początkowo hierarchiczną zależność od Konstantynopola oraz narzucono całkiem obcy język grecki, co stanowiło wyraźną przeszkodę dynamicznym w rozwoju kultury narodowej. Dopiero pod koniec IX wieku udało się Gruzji uwolnić od zwierzchnictwa Bizancjum i zjednoczyć autokefaliczny kościół, który używał w liturgii języka gruzińskiego.

Chrystianizowanie Gruzji nie było łatwym zadaniem ze względu na wyjątkowo silne zakorzenienie rodzimych wierzeń. Z tego względu, częstą praktyką stało się wprowadzanie chrześcijańskich treści w pogańskich formach. W tamtych czasach szczególnie rozpowszechniony był kult Luny. Na jego bazie rozwinięto pobożność związaną ze św. Jerzym. To przenikanie się dwóch światów jest widoczne do dnia dzisiejszego w wielu regionach, szczególnie górzystych.

Gruzja, zwyczaje, składanie ofiary z barana
górale z ofiarnym baranem

Żywym reliktem prastarych zwyczajów są tzw. święte miejsca czyli po gruzińsku chati związane z dawnymi kultami, w których nadal składa się ofiary z barana, tyle że chrześcijańskim świętym. Takie rytuały można spotkać w ostatnich dniach sierpnia, nieopodal wioski Artani w regionie Pszawetia.

[Gruzja, region Pszawtia, święte miejsce
święte miejsce w Pszawetii
tzw. chati

Na wielu miejscach pogańskich modłów stanęły z czasem kościoły (np. słynny Dżwari w Mcchecie). Ślady dawnych obrzędów można obserwować np. 28 sierpnia w czasie święta Mariamoba (Zaśnięcia NMP). Miejscem najbardziej uroczystych obchodów jest wtedy Wardzia, gdzie przyjeżdża najwięcej pielgrzymów z całego kraju, aby złożyć ofiarę dziękczynną.

Należy zaznaczyć, że do naszych czasów przetrwały przede wszystkim zabytki sztuki sakralnej oraz warownie, natomiast pradawna architektura mieszkalna reprezentowana jest głównie w wysokogórskich regionach (np. Swanetia, Chewsuretia).

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by kaukaz.pl